poniedziałek, 22 luty 2021 16:10

Fotowoltaika w pigułce

FOTOWOLTAIKA-wszystko co warto wiedzieć

Postępujące ocieplenie klimatu oraz niegasnąca potrzeba zmiany naszych nawyków, które w sposób znaczący przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego, były idealnym gruntem do rozpowszechnienia się systemów fotowoltaicznych. Czym zatem jest fotowoltaika? Jak działa i dlaczego dzięki niej możemy być bardziej EKO? (przemyśleć dodanie/zmienieni pytania)

I kto to jest prosument? 

ABC instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika jest to proces, podczas którego za pomocą energii słonecznej, pozyskujemy prąd.  Sama instalacja fotowoltaiczna, czyli ogniwa, które pewnie nie raz mogliśmy zobaczyć na dachach domów, składa się zazwyczaj z paneli fotowoltaicznych lub paneli słonecznych, dzięki którym zajście zjawiska fotowoltaicznego jest w ogóle możliwe. Nieodłączną częścią takiej instalacji jest także licznik dwukierunkowy, który pozwala na mierzenie przepływów prądu i umożliwia rozliczenie wyprodukowanej i pobranej przez nas energii. Nie sposób wyobrazić sobie takiej instalacji bez falownika, który to przekształca prąd stały, wyprodukowany za pomocą naszej instalacji fotowoltaicznej, na prąd zmienny, wykorzystywany w życiu codziennym, w naszych domach. 

Bądź bardziej EKO dzięki fotowoltaice

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, panele fotowoltaiczne wytwarzają energię za pomocą energii dostarczanej przez słońce. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w procesie tym, zbędne jest wykorzystanie jakichkolwiek paliw kopalnych takich jak węgiel czy ropa. Oprócz tego, panele fotowoltaiczne, nie wytwarzają zupełnie żadnych odpadów podczas procesu generowania prądu. Części do utylizacji powstają w momencie wytwarzania paneli oraz po ok. 30 latach ich użytkowania, gdy następuje ich zdjęcie i wymiana. 

A co z produktami ubocznymi w procesie fotowoltaicznym? Bez obaw! Nawet tutaj nie ma mowy o wydzielaniu się niebezpiecznego dla środowiska dwutlenku węgla lub innych gazów, mających szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Jednak to nie wszystkie ekologiczne aspekty, jakie niesie ze sobą instalacja paneli fotowoltaicznych. Są one w swej pracy bardzo ciche i wręcz niewykrywalne dla ludzkiego ucha. Dzięki takim inwestycjom, z pewnością będziemy mogli odetchnąć pełną piersią - nawet w zimie.

Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej

Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na finalną cenę paneli fotowoltaicznych. Zależy ona jednak w dużej mierze od rodzaju oraz ilości elementów budujących całą tę “małą elektrownie’. Nie wszyscy są świadomi, że na cenę zestawu może mieć wpływ także miejsce planowanego montażu. Jednakże standardowe komponenty od których zależy cena to: moc instalacji, rodzaj wykorzystywanych elementów składowych, miejsce montażu. Nie można zapominać, że koszt dodatkowy to również obsługa i montaż paneli.

Prosument-kto to taki?

Osoba, która nie tylko zużywa prąd, ale również go produkuje, korzystając z odnawialnych źródeł energii, to właśnie prosument. Najczęściej taką nazwę stosuje się do osób, które do produkcji prądu wykorzystują fotowoltaikę. Korzystający przekazuje nadwyżkę energii, którą wyprodukował do sieci, po czym odbiera jej 70% do 80%. Takie działanie pozwala znacząco obniżyć koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego. 

Korzyści z montażu instalacji fotowoltaicznej

Decydując się na zakup i modernizację, wynikająca z instalacji fotowoltaicznej, spodziewamy się uzyskać korzyści. Często jednak nie do końca wiemy, czego możemy oczekiwać i jakie powinny być rezultaty. Poniżej kilka przykładowych benefitów płynących z posiadania fotowoltaiki w swoim gospodarstwie domowym:

  • darmowy prąd - Niemożliwe? A jednak! Podejmując decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznej, decydujemy się na to, że na naszym domu powstaje mała elektrownia. Prąd, który wytwarzamy pokrywa nasze zapotrzebowanie i dzięki temu nie musimy już przejmować się niebotycznymi i stale rosnącymi rachunkami za prąd.
  • walor ekologiczny - korzystając z odnawialnych źródeł energii, by zaspokoić swoje zapotrzebowanie na prąd, nie emitujemy do atmosfery szkodliwych gazów oraz minimalizujemy ilość produkowanych odpadów. To mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla środowiska.
  • inwestycja na lata - żywotność paneli słonecznych to ok.30 lat. Podczas tego okresu są one w pełni wydajne, a ich skuteczność utrzymuje się na jednakowym poziomie. 

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci temat fotowoltaiki i już niebawem zaczniesz zasilać swój dom zieloną energią. Jeżeli masz jeszcze wątpliwości - zapraszamy do kontaktu. Specjalista z Moderenergy pozwoli dobrać odpowiednią moc i odpowie na nurtujące pytania. Oferujemy usługi w zakresie fotowoltaiki na  śląsku, dolnym śląsku oraz Opolszczyźnie. Nie czekaj i skontaktuj się z nami już dziś!

Ostatnio zmieniany środa, 24 luty 2021 13:55