poniedziałek, 22 luty 2021 16:14

FOTOWOLTAIKA-fakty i mity

FOTOWOLTAIKA-fakty i mity

Przymierzając się do założenia instalacji fotowoltaicznej, chcemy chociaż pobieżnie zgłębić temat i dowiedzieć się o jej specyfice. Szukając informacji niejednokrotnie natrafiamy na fakty, oraz mity rozpowszechniane w Internecie. Bez wątpienia Internet to kopalnia wiedzy - niestety często informacje tam zamieszczane są nieprawdziwe lub całkowicie niezweryfikowane. Dzieje się tak za sprawą wielu plotek, powtarzanych bez uprzedniego ich skonfrontowania ze specjalistą. Chcemy zatem nieco odczarować mity, krążące w przestrzeni internetowej oraz dodatkowo przedstawić kilka ciekawych faktów, które z pewnością pozwolą Wam na lepszą analizę, przed podjęciem ostatecznej decyzji o inwestycji.

MITY

 • Niska opłacalność inwestycji

Nic bardziej mylnego! Ze względu na szerokie spektrum zastosowań odnawialnych źródeł energii, fotowoltaika jest i będzie opłacalna nie tylko dla małych gospodarstw domowych, gospodarstw rolnych, ale również dla firm. Sceptycy uważają, że inwestycja ta zwyczajnie nie ma sensu, ponieważ zanim zdąży się nam ona zwrócić - panele przestaną spełniać swoją funkcję i będzie je należało wymienić. A jak jest naprawdę? Całkowity zwrot kosztów poniesionych na panele słoneczne zwraca się już po 10 latach użytkowania. Przeciętny czas użytkowania paneli, po którym należy je wymienić to 30 lat. Dodatkowo jako Modernenergy oferujemy najwyższej klasy komponenty, które są objęte gwarancją przez 25 lat. Pozwala to  nam zostać liderem opolskiego rynku fotowoltaiki i nie tylko! Zatem ten mit możemy uznać za obalony.

 • Fotowoltaika jest droga i nieosiągalna dla przeciętnego człowieka

Nie da się ukryć, że fotowoltaika to spory jednorazowy koszt. Jest to inwestycja na lata, dlatego zazwyczaj przed podjęciem ostatecznej decyzji bardzo dokładnie analizujemy ceny, korzyści, ale też wady takiej instalacji. Istnieje jednak wiele możliwości finansowania zakupu takiej instalacji. Są to m.in:

 • Ogólnopolski program “Mój Prąd”, dzięki któremu możesz otrzymać nawet 5000 zł na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej,
 • Program priorytetowy “Czyste Powietrze”- dotacja, która nawet w całości może pokryć koszty instalacji fotowoltaiki na Twojej posesji,
 • Możliwość ratalnej spłaty instalacji, kredyty na preferencyjnych warunkach, leasingi dla firm. Takie formy finansowania są możliwe, dzięki temu, że podejmujemy współpracę z różnymi bankami i wspieramy naszych klientów w uzyskaniu niezbędnych środków.
 • Brak skuteczności działania w okresie jesienno-zimowym

Nie jest to prawdą! W okresie jesienno-zimowym, pomimo dużo mniejszej ilości słońca panele słoneczne działają naprawdę wydajnie. Nie jest tajemnicą, że ich wydajność jest największa latem, gdy dni są dłuższe. Instalacja fotowoltaiczna posiada jednak bardzo ważną cechę, dzięki której nadmierna ilość wyprodukowanej energii z miesięcy letnich, może być wykorzystana zimą. Bilansowanie energii odbywa się poprzez odprowadzanie jej do sieci energetycznej, a  następnie korzystanie z jej zasobów, w momencie ich zapotrzebowania. Nie ma zatem obaw, że kiedykolwiek nastąpi niedobór wyprodukowanego prądu.

 • Padający śnieg lub marznący deszcze mogą uszkodzić panele

Konstruktorzy paneli mieli świadomość, że te części instalacji będą wystawiane na największe próby pogodowe. To właśnie dlatego panele słoneczne są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Ich konstrukcja oraz pokrycie szkłem hartowanym, powodują, że są odporne nie tylko na śnieg i marznący deszcz, ale również na grad! Warto zaznaczyć jednak, że śnieg nie powinien zalegać na panelach, gdyż może znacząco obniżać ilość produkowanej energii. Nie mniej jednak najczęściej panele są ustawiane w taki sposób, aby śnieg pod wpływem działania grawitacji mógł spokojnie spaść i nie zaciemniać powierzchni, na którą padają promienie słoneczne.

FAKTY

 • Domowa instalacja pokrywa 100% zapotrzebowania na prąd

To niepodważalny fakt! Warto jednak pamiętać, aby zwrócić się do profesjonalistów w  dziedzinie fotowoltaiki. Nasz doradca wykona potrzebną analizę i sprawdzi jaka moc “małej elektrowni” będzie potrzebna, aby w pełni zaspokoić Twoje zapotrzebowanie na prąd. Jeżeli mieszkasz na dolnym śląsku to kontakt z Modernenergy pozwoli Ci mieć pewność, że Twoja instalacja fotowoltaiczna będzie odpowiednio dostosowana do zużycia prądu. Zapewniamy rzetelny audyt oraz wycenę, które są  początkiem do niemal całkowitej likwidacji opłat za  wykorzystaną w Twoim domu energię.

 • Inwestycję można odliczyć od podatku dochodowego

Dzięki tzw. uldze termomodernizacyjnej, możliwe jest odliczenie kosztu poniesionego na tę inwestycję, od podatku dochodowego. Taki odpis jest możliwy w najbliższym podatku PIT za roku, w którym instalacja była przez nas zakupiona. Ważnym punktem jest tutaj informacja, że w przypadku skorzystania z dofinansowania w programie “Mój Prąd”, należy dotację odjąć od kosztów poniesionych na całą instalację fotowoltaiczną. Pamiętaj, że kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

 • Instalacje fotowoltaiczne nie wymagają zmian w konstrukcji

Jest to jak najbardziej prawdziwa informacja! Jeżeli chcesz zmodernizować swoje gospodarstwo domowe i zostać bardziej Eko- wystarczy tylko chcieć. Nie musisz ubiegać się o  żadne pozwolenia oraz martwić czy Twoja konstrukcja dachu utrzyma panele słoneczne. Dachy są docelowo projektowane na znoszenie jeszcze większych obciążeń, niż te, które wiążą się z zastosowaniem paneli. Warto jednak pamiętać, żeby do montażu instalacji udostępnić niezacienioną część dachu.

 • Panele fotowoltaiczne nie działają w nocy

To fakt! Panele słoneczne nie pracują w nocy, a co za tym idzie nie produkują wówczas energii. Jednak nie jest to w żadnym stopniu wada i nie wpływa na osiągane wyniki w zakresie pozyskiwania prądu. Instalacja fotowoltaiczna jest tak skonstruowana, aby bilansować energię, o czym pisaliśmy już wyżej. Dlatego pomimo tego, że nie pracują one w nocy, korzyść z ich posiadania płynie przez całą dobę i oczywiście przez cały okres ich użytkowania.

Ostatnio zmieniany środa, 24 luty 2021 13:55