poniedziałek, 22 luty 2021 16:18

Wszystko co musisz wiedzieć o programie “MÓJ PRĄD”

Wszystko co musisz wiedzieć o programie “MÓJ PRĄD”

Nie raz słyszałeś o programie “Mój Prąd”? Chciałbyś poznać szczegóły dofinansowania, ale nie wiesz gdzie znaleźć wszystkie niezbędne informacje? Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najpotrzebniejszych wiadomości, dotyczących ogólnopolskiego programu “Mój Prąd”, byś dokładnie wiedział jak pozyskać środki na Twoją instalację fotowoltaiczną.

Program “ Mój Prąd”, czyli szczegóły w pigułce

Program Mój Prąd jest to ogólnopolski program, który pomaga częściowo sfinansować zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Powstał po to, aby przybliżyć Polakom odnawialne źródła energii a także przekonać, że inwestycja ta jest wysoce opłacalna pod wieloma względami.

W ramach tego programu inwestorzy prywatni, mogą złożyć wniosek i postarać się o dotację. Na lata 2019-2024 przeznaczony jest budżet w wysokości 1 mld zł. Kwota, jaką można uzyskać dzięki temu programowi to 5000 zł na instalację. 

 Kto może otrzymać dofinansowanie?

Jeżeli jesteś osobą prywatną i chcesz otrzymać pieniądze na swoją wymarzoną instalację to  mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - ten program jest właśnie dla Ciebie! By móc starać się o  dofinansowanie ważne jest, aby instalacja była już wykonana i podłączona do sieci elektroenergetycznej. Ponadto instalacja nie może przekraczać mocy 10 kW i moc przez nią wytwarzaną, można wykorzystać jedynie na swoje cele mieszkaniowe. Program jest zaplanowany na okres 5 lat, dlatego też brać w nim udział możesz już gdy wydatki na swoją “małą elektrownię” poniosłeś po 23 lipca 2019 roku. Pamiętaj, jeżeli Twoja instalacja uległa jedynie rozbudowie - nie możesz skorzystać z programu “ Mój Prąd”.

Dwie edycje programu już za nami

Bardzo duże zainteresowanie programem sprawiło, że 7 grudnia 2020 r. zakończył się nabór wniosków w związku z drugą turą programu “Mój Prąd”. W kulminacyjnym momencie liczba dziennych składanych wniosków wahała się w okolicach 2000. To zdecydowanie przyspieszyło alokację środków zakładanych na realizację tego projektu. Według szacunkowych danych, dwie pierwsze edycje programu “ Mój Prąd” mają przyczynić się do redukcji CO2 aż o 1 000 000 000 kg/rok. Najprawdopodobniej ocena dotychczas złożonych wniosków, potrwa do połowy 2021 r.

Czego możemy się spodziewać w kolejnej edycji programu?

Według zapowiedzi Resortu Klimatu - trwają pracę nad kolejną edycją ogólnopolskiego programu “Mój Prąd”. Planowany start to drugie półrocze 2021 r. Kolejna odsłona programu ma się poszerzyć o kilka dodatkowych inwestycji, na które będziesz mógł przeznaczyć swoje środki. Program będzie miał dodatkowe zadanie, nauczyć i zachęcić Polaków do  autokonsumpcji tego, co wyprodukują. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z  NFOŚiGW chce współfinansować na przykład ładowarki do samochodów elektrycznych czy magazyny ciepła oraz chłodu. Propozycje zakładają również środki, które będą mogły być przeznaczone na inteligentne systemy zarządzania energią w domu. Kwoty, które ewentualnie miałyby trafić do kieszeni osoby prywatnej nie są jeszcze znane, jednakże mówi się o  zastosowaniu progresywnego modelu finansowania. Zatem kwota dofinansowania będzie tym wyższa, im więcej inwestycji poczynimy. Wówczas nie tylko zwiększy się kwota samego dofinansowania instalacji fotowoltaicznej, ale także przyznane będą dodatkowe środki np. na montaż ładowarki do samochodu elektrycznego.

 

Ostatnio zmieniany środa, 24 luty 2021 13:54